Orloff sikrer genanvendelse af dit brugte arbejdstøj
Vil du og din virksomhed være med?

Vi bidrager til FN's verdensmål
Vi har indgået et samarbejde med danske NewRetex om at tage tøj retur. NewRetex er et dansk firma i Bjerringbro. Vores partnerskab med NewRetex gør det muligt for os at recycle og downcycle vores kunders tekstiler, så vi i fællesskab kan bidrage til den bæredygtige omstilling. Hos Orloff har vi en målsætning om at gøre vores til at bidrage til FN’s verdensmål 12, det kan et stærkt samarbejde med vores kunder og NewRetex muliggøre. Vil du være med?
Mål 12: Ansvarligt forbrug og produktion | Verdensmålene.dk (verdensmaalene.dk)
Du kan også være med
Vi ønsker også at tage et ansvar for det arbejdstøj vi sælger, og vi ved også, at mange af vores kunder ønsker at tage ansvar for genanvendelse af det arbejdstøj, der ikke længere kan bruges.
Derfor kan din virksomhed nu lave en aftale om indlevering af jeres udtjent arbejdstøjet til genanvendelse.
Kontakt vores salgsafdeling og hør nærmere om hvordan vi sammen kan sikre genanvendelse af tøjet.
Du kan læse mere i nedenstående om, hvor og hvordan arbejdstøjet genanvendes. Vi ser frem til at få lov til at sikre genanvendelse af dine medarbejderes brugte arbejdstøj.
Vi garanterer
- Sikkerhed for at logo, navne eller lignende fjernes
- Certificeret proces udført i EU
- Fuld sporbarhed fra start til slut
- En bæredygtig genanvendelses proces
Din sikkerhed for processen
Vi sikrer os at dit arbejdstøj bliver genanvendt på den mest forsvarlige og bæredygtige metode. Dette kan vi garantere gennem fuld gennemsigtighed.
Fra tøjet opsamles i en af vores afdelinger til genanvendelsesprocessen, kan vi levere dokumentation for genanvendelse med komplet sporbarhed for hele processen.


Sådan genanvendes dit arbejdstøj
I korte træk genanvendelsen af en cirkulære proces i mekanisk genanvendelse af tøj og tekstil af følgende trin:
- Indlevering af tekstilaffald
- Pre-sortering (genbrugs egnet tøj sorteres fra)
- Automatisk sortering i materialetype og farve
- Neddeling
- Opkradsning til åbne fibre
- Spinning af nye garner
- Produktion af nyt tøj
Et fælles mål og et fælles ansvar
Verdens forbrug af tekstiler er kendt som en af de store syndere, når det gælder CO2 aftryk og belastning af vores jordklode. Vi samarbejder med vores leverandører om, hvordan de kan levere arbejdstøj, som er mere bæredygtigt. Der findes mange certificeringer som på hver deres måde definerer hvordan man i tekstilproduktion kan sikre mere bæredygtighed. Det overordnede mål er at nedbringe det samlede CO2 aftryk, så verden forbruger færre ressourcer end dem kloden kan nå at reproducere.
Hos Orloff producerer vi ikke tøjet selv. Derfor er vi afhængige af, at vores leverandører tager et ansvar i retning mod mere bæredygtig fremstilling af tekstiler. Bæredygtighed kan måles i alle processer, helt fra bomuldsmarken eller hvor vi finder råvaren, under transport, i designet samt i produktionen.
